RÜZGARIN DOĞDUĞU YER :

ALAÇATI

ALAÇATI OT FESTİVALİ

DOĞANIN KIYMETİNİ BİLİP KEYFİNİ SÜRMEK İSTEYENLERİN FESTİVALİ

 

Dünyada bir turizm markası haline gelen Alaçatı, rüzgarın dansına katılan otların esintisiyle bu yıl 12-13 Nisan’da, Alaçatı Ot Festivali’nin beşincisini gerçekleştirecek. Doğanın kıymetini bilip, keyfini çıkarmayı bilenlerin festivali bu yıl 5 yaşına basıyor.

 

http://www.otfestivali.com/

www.facebook.com/otfestivali

Alaçatı Sanat ve  Kültür Derneği’nin çatısı altında, Alaçatı Ot Festivali Organizasyon Komitesi tarafından gönüllülüğe dayalı bir çaba ile gerçekleşen ve artık gelenekselleşen Festival konuklarına, bu yıl birçok yenilikle merhaba diyecek. En önemli değişiklik katılımcı kapsamı konusunda oldu. Bu yıl ot aşı ve ot toplama yarışmasına sadece Alaçatılılar değil, Çeşmeliler de katılabilecek.

 

Yerel Yönetimler Yasası’nda yapılan değişiklikle belde belediyeleri kaldırıldı ve bu kapsamda da Alaçatı Belediye’si 30 Mart’ta yapılacak seçimlerden sonra tüzel varlığını kaybedecek; Çeşme Belediye sınırlarına dahil olacak. Böylece dünyada iki ayrı turizm markası olan bu güzide yerler güç ve dayanışma birliğiyle tek vücut olacaklar. Bu birlikteliğin ilk etkinliği de seçimlerden 12 gün sonra yapılacak olan ot festivali olacak.

 

Yarışmanın kapsamının genişlemesiyle, bir yandan Çeşme-Alaçatı birliğinin ilk adımı atılırken, bir yandan da yarışma katılımcılarının artması, yörenin zengin yemek ve ot kültürünün daha da çeşitlenmesi, insanların yöresel lezzetleri korumaya ve yaşatmaya teşvik edilmesi, kısacası bir kültürün yaşatılması amaçlanıyor.

 

 Bu yıl da Alaçatı Belediyesi’nin himayesi ve katkısıyla gerçekleşen Festival'e bir birinden değerli bir çok kuruluş ve firma sponsor oldu.

Alaçatı Değirmen Otel

0(232) 716 67 14